سرنوشت سنگواره‌ای ۲۰ میلیون ساله در شیرین سو/ ساخت موزه کلید خورد

ه نقل از خبرنگار مهر، این فسیل گاو آبی در جریان بهره‌برداری از معدنی در جوار شهر شیرین سو شهرستان کبودرآهنگ در ۲۰۰ متری شهر و پشت تالاب شیرین سو یافت شده است.

فسیل گاو آبی ۱۰ سال پیش به صورت بریده شده پیدا شد و طبق مطالعات کارشناسان و متخصصان امر مشخص شد که فسیل ها متعلق به ۱۵ تا ۲۰ میلیون سال گذشته و متعلق به دوره میوسین پیشین است.

اما شهر شیرین سو نیز در ۵۵ کیلومتری شهرستان کبودراهنگ و ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر همدان قرار گرفته است.

بخشدار شیرین سو در همین زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه قسمتی که سنگواره وجود دارد دست نخورده باقی مانده و آسیبی به آن وراد نشده است، اظهار داشت: فسیل یافت شده دو قطعه شامل قسمت ستون فقرات، مهره‌ها و نخاع گاو دریایی و متعلق به دوره میوسین است.

مهدی سعادتمند با بیان اینکه هم اکنون متخصصان بیان می‌کنند که نوعی گونه گاو دریایی وجود دارد و هنوز هم زیست دارند، بیان کرد: طبق نظر کارشناسان نسل این گونه منقرض نشده و نوع مشابه در دریای کارائیب آمریکا یافت می شود.

وی با بیان اینکه نوع زیست گونه گاو دریایی به شکلی است که باید به طور مداوم در آب باشد و در هوایی موسمی مانند هوای خلیج فارس زندگی کنند، ادامه داد: پس از اینکه از محلی‌های منطقه شنیده شد که چنین چیزی یافت شده به محل مراجعه کردیم و کارهای مطالعاتی آن آغاز شد.

مهدی سعادتمند با بیان اینکه منطقه شیرین سو می تواند تبدیل به منطقه حفاظت شده و به عنوان پارک تاریخ طبیعی و یا موزه طبیعی معرفی شود، عنوان کرد: پتانسیل های زیادی در بخش شیرین سو وجود دارد و مستندی به نام سرزمین زیبای من ساخته شد که همه پتانسیل های بخش معرفی شده است.

وی با بیان اینکه فرماندار کبودرآهنگ دو بار از دو فسیل گاو دریایی بازدید کرده است، ادامه داد: هم اکنون دو فسیل گاو دریایی در محل کشف نگهداری می شود و امنیت آنها تامین و زیر نظر نیرو انتظامی است.

بخشدار شیرین سو با بیان اینکه کار کاوش برای یافتن قطعات دیگر فسیل گاو دریایی از سوی علاقمندان انجام می شود، بیان کرد: استادان برجسته دانشگاه اعلام آمادگی کرده اند و کارهای مقدماتی را انجام داده اند ولی اگر نیاز به حمایت های مادی باشد دریغ نخواهد شد.

4

فرماندار شهرستان کبودرآهنگ هم در این زمینه اظهار داشت: دو فسیل گاو دریایی در زمان فعالیت کارگران معدن سنگ مرمری در تپه‌ای در شیرین سو از توابع شهرستان کبودراهنگ کشف شده است.

احسان قنبری با بیان اینکه طبق تصمیمات اخذ شده در استان این دو فسیل در مسیر گردشگری شهر شیرین سو به غار علیصدر قرار خواهد گرفت تا امکان بازدید گردشگران از آنها وجود داشته باشد، بیان کرد: تپه‌ای که فسیل‌ها در آنجا کشف شده یک مکان تاریخی است که می‌توان با تخصیص اعتبار به آن و آغاز کاوش های تخصصی کشفیات خوبی را در حوزه میراث فرهنگی بدست آورد.

وی با بیان اینکه این دو فسیل متعلق به دوران میوسین پیشین است، عنوان کرد: سنگ واره این فسیل ۱۱۰ در ۸۰ سانتی متر و یکی از فسیل‌ها دارای ۱۶ مهره ستون فقرات و ۲۰ دنده و دیگری ۲۰ عدد مهره ستون فقرات و ۱۲ عدد دنده قابل شمارش است.

/ 3 نظر / 16 بازدید
يک خبر خوب

سلام دوست عزيز اگر از بازديد وبلاگت ناراضي هستي ... اگر ميخواي نظرات وبلاگت زياد بشه ... اگه ميخواي با وبلاگهاي ديگه تبادل لينک کني ... حتما به لينک زير سر بزن http://sendmessage.blogsky.com/

تبادل لينک رايگان

سلام . وبلاگ بسيار خوب و جالبي داري خوشحال ميشم که وبلاگت رو در بزرگتري دايرکتوري سايتهاي ايراني ثبت کني و با ما تبادل لينک رايگان داشته باشي . [گل]

خريد کيف آلوما والت

کيف جادويي آلوما والت اصل و اروجينال خريد کيف پول آلوماوالت با تخفيف ويژه http://markbaz.com/?p=166